ادویه و چاشنی

خواص زردچوبه

زردچوبه اصلی ترین ادویه موجود در غذاهای هندی به شمار می‌رود. زردچوبه یکی از قوی‌ترین گیاهان موجود در کره زمین است. فواید و خواص زردچوبه بسیار گسترده و به طور کامل اثبات شده است. با جالینو همراه باشید.

در حال حاضر بیش از ۱۲ هزار و پانصد مقاله درباره خواص زردچوبه نوشته شده است. مهم‌ترین ماده موجود در این گیاه، کورکومین نام دارد. کورکومین ماده‌ای فعال و مؤثر در زردچوبه است که فواید بسیاری دارد. در حقیقت، زردچوبه حتی برای سگ‌ها نیز مناسب است.

این موارد، زردچوبه را در فهرست بهترین گیاهان دارویی قرار می‌دهد. استفاده از زردچوبه در طب سنتی سابقه‌ای طولانی دارد.

خواص پودر زردچوبه
خواص پودر زردچوبه

زردچوبه چیست؟

زردچوبه از گیاه Curcuma longa حاصل می‌شود. این گیاه در هندوستان و پاکستان و کشورمان ایران کشت می‌شود. از پودر زردچوبه در بسیاری از غذها می‌توان استفاده کرد. زردچوبه در خانواده زنجبیل دسته‌بندی می‌شود. ریشه خشک شده این گیاه پس از آسیاب به شکل پودری زردرنگ مشخص است. به زردچوبه، ادویه طلایی هم می‌گویند.

زردچوبه چه خواصی دارد؟

ترکیبات مختلفی در زردچوبه یافت می‌شود که مهم‌ترین آن کورکومین است. کورکومین همان چیزی است که زردچوبه را شگفت‌انگیز می‌کند. زردچوبه جزو گیاهانی محسوب می‌شود که تأثیری فراتر از فواید پایه بر روی سلامتی افراد دارد.

جدول ارزش غذایی زردچوبه

یک قاشق غذاخوری (حدود ۷ گرم) زردچوبه حاوی ترکیبات زیر است:

 • ۲۳.۹ کالری
 • ۴.۴ گرم کربوهیدرات
 • ۰.۵ گرم پروتئین
 • ۰.۷ گرم چربی
 • ۱.۴ گرم فیبر
 • ۰.۵ میلی‌گرم منگنز
 • ۲.۸ میلی‌گرم آهن
 • ۰.۱ میلی‌گرم ویتامین B6
 • ۱۷۰ میلی‌گرم پتاسیم
 • ۱.۷ میلی‌گرم ویتامین C
 • ۱۳ میلی‌گرم منیزیم
خواص زردچوبه در پیشگیری از لخته خون
خواص زردچوبه در پیشگیری از لخته خون

خواص زردچوبه

هزاران سال است که پزشکان بسیاری در طب سنتی، هم در چین و هم در ایران از زردچوبه و عصاره‌ی آن به عنوان بخشی از پروتکل‌های درمان استفاده می‌کنند. از زردچوبه برای درمان بسیاری از بیماری‌ها می‌توان بهره برد.

در این مقاله با هم برخی از کاربردها، فواید و خواص زردچوبه را بررسی می‌کنیم.

پیشگیری از ایجاد لخته خون

استفاده از زردچوبه به میزان موثری تجمع پلاکت را کاهش می‌دهد. در نتیجه باعث می‌شود خطر تشکیل لخته‌های خون کاهش یابد.

کورکومین موجود در زردچوبه می‌تواند برای افراد مستعد ابتلا به ترومبوز عروقی موثر باشد.

ترومبوز عروقی، تشکیل لخته خونی در دیواره داخلی یک سیاهرگ عمقی است.

زردچوبه علائم افسردگی را کاهش می‌دهد

اگرچه مطالعات اندکی در این مورد انجام شده است؛ اما ده‌ها آزمایش تحقیقاتی ثابت کرده اند که خواص زردچوبه در کاهش علائم افسردگی مؤثر است. طبق آزمایش‌ها، کورکومین موجود در زردچوبه بر عملکرد انتقال دهنده‌های عصبی در مغز تأثیر می‌گذارد.

آزمایشی در سال ۲۰۱۴ انجام گرفت. در این مطالعه ۶۰ داوطلب مبتلا به اختلال افسردگی انتخاب شدند. آن‌ها به سه گروه تقسیم شدند و به ترتیب کورکومین، فلوکستین و ترکیبی از این دو را دریافت کردند. این آزمایش برای تعیین چگونگی درمان با کورکومین زردچوبه در مقایسه با اثر فلوکستین انجام شد.

پس از شش هفته نتیجه این بود:

کورکومین به همان اندازه فلوکستین در کنترل افسردگی مؤثر است.

مطالعات دیگری نیز برای بررسی اثرگذاری ماده اصلی زردچوبه یعنی کورکومین بر روی بیماران مبتلا به افسردگی انجام شده است. در تمام آن‌ها نتیجه این است که زردچوبه به طور مؤثری علائم افسردگی را کاهش می‌دهد.

خواص زردچوبه برای پوست
خواص زردچوبه برای پوست

خواص زردچوبه در کاهش التهاب

یکی از قدرت‌مندترین جنبه‌های کورکومین، توانایی آن در کنترل التهاب است. نشریه پزشکی Oncogene نتایج یک مطالعه را منتشر کرده است که چندین ترکیب ضد التهابی را ارزیابی کرده‌اند. مشخص است که کورکومین موجود در زردچوبه یکی از کارآمدترین ترکیبات ضد التهابی در بین گیاهان است.

آزمایش‌های مختلفی برای بررسی ارتباط کورکومین و بیماری آلزایمر انجام گرفته است. کورکومین از میزان سمی بودن عصبی ناشی از آلزایمر می‌کاهد.

کورکومین موجود در زردچوبه در کاهش علائم آلزایمر موثر است.

یکی از خصیصه‌های اصلی پیشرفت آلزایمر به التهاب مزمن مرتبط می‌شود. این مطالعه نشان می دهد که کورکومین زردچوبه به کاهش علائم آلزایمر کمک می‌کند.

خواص زردچوبه برای پوست

خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی زردچوبه در درمان بیماری‌های پوستی، موضوعی اثبات شده است. از مزایای زردچوبه برای پوست می‌توان به افزایش درخشش و شادابی پوست، تسریع در بهبود زخم، کمک به کاهش آکنه و رفع جوش صورت و کنترل پسوریازیس اشاره کرد.

در آزمایشی که بر روی ۸۱۴ شرکت کننده انجام گرفت؛ مشخص شد که ماسک زردچوبه می‌تواند تا ۹۷ درصد از زخم‌ها را طی ۳ تا ۱۵ روز درمان کند.

خواص زردچوبه در درمان التهاب مفصل

التهاب مفصل یا همان آرتریت منجر به ورم و درد مفاصل می‌شود. کورکومین زردچوبه به دارا بودن خاصیت ضد التهابی و کاهش دهنده درد مشهور است.

مطالعه‌ای بر روی ۴۵ بیمار مبتلا به روماتیسم مفصلی انجام شد تا خواص کورکومین موجود در زردچوبه را با داروی دیکلوفناک مقایسه کنند.

یکی از عوارض احتمالی دیکلوفناک، بروز بیماری‌های روده‌ای، زخم معده و بیماری‌های قلبی است.

بیماران در این آزمایش نیز به سه گروه تقسیم شدند. گروه اول درمان با کورکومین به تنهایی، گروه دوم درمان با دیکلوفناک سدیم و گروه سوم ترکیبی از این دو را دریافت کردند. نتایج این آزمایش شگفت‌انگیز بود.

گروه اول که کورکومین را به تنهایی دریافت کردند، بیشترین درصد پیشرفت را بهبود بیماری نشان دادند. این نمرات به شکل عجیبی بهتر از بیماران گروه دیکلوفناک بود. از همه مهم‌تر این‌که درمان با کورکومین موجود در زردچوبه به طور کامل بی‌خطر است.

زردچوبه دشمن سرطان
زردچوبه دشمن سرطان

استفاده از زردچوبه به میزان عادی به هیچ عنوان عوارض جانبی ندارد.

بررسی مطالعات بیشتر و شواهد علمی ارائه شده تأیید می‌کند که اثربخشی عصاره زردچوبه در درمان آرتروز فوق‌العاده است.

زردچوبه دشمن سرطان

از میان خواص مختلفی که در رابطه با کورکومین و به طور کلی زردچوبه اشاره شده است، مقابله با بیماری سرطان برجسته‌تر است.

زردچوبه می‌تواند با انواع مختلف سرطان از جمله سرطان پروستات و سرطان لوزالمعده مبارزه کند. مرکز تحقیقات سرطان انگلستان می‌گوید:

مطالعات آزمایشگاهی بر روی سلول‌های سرطانی نشان می‌دهند که کورکومین موجود در زردچوبه اثرات ضد سرطانی دارد. زردچوبه می‌تواند سلول‌های سرطانی را از بین ببرد و از رشد بیشتر آن جلوگیری کند. زردچوبه بیشترین اثر را در درمان سرطان پستان، سرطان روده، سرطان معده و سلول‌های سرطانی پوست دارد.

خواص زردچوبه در درمان دیابت

کورکومین موجود در زردچوبه به معنای واقعی کلمه ۴۰۰ برابر بیشتر از متفورمین (داروی رایج دیابت) در درمان قند خون اثر دارد.

اغراق نمی‌کنم!

یکی از شایع‌ترین عوارض دیابت، آسیب رساندن به اعصاب نوروپاتی است. این آسیب اشکال مختلفی به خود می‌گیرد و می‌تواند علائم جدی مانند ضعف عضلانی و حتی نابینایی را ایجاد کند. نوروپاتی دیابتی همچنین می‌تواند منجر به نارسایی کلیه شود.

مکمل کورکومین باعث کاهش چشمگیر دردهای عصبی دیابتی به ویژه در پا، بازو و دست می‌شود.
زردچوبه از بدن در برابر آسیب‌های نوروپاتی دیابتی محافظت می‌کند.

خواص زردچوبه برای دیابت
خواص زردچوبه برای دیابت

خواص زردچوبه برای لاغری

کورکومین زردچوبه به کاهش رشد سلول‌های چربی منجر می‌شود. خاصیت ضد التهابی کورکومین در سرکوب فرآیندهای التهابی چاقی و اثرات مخرب آن مؤثر است.

استفاده از زردچوبه برای لاغری بسیار عالی است.

کنترل کولیت روده با استفاده از زردچوبه

کولیت روده یا کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده است. این بیماری موجب التهاب و زخم در دستگاه گوارش می‌شود.

به طور معمول برای درمان التهاب روده، داروی مازالازین تجویز می‌شود.

بیمارانی که از این طریق درمان می‌شوند، طی شش ماه علائم بهبودی را مشاهده خواهند کرد. مکمل کورکومین زردچوبه می‌تواند طی دو ماه باعث بهبود کولیت روده شود. از آن می‌توان برای درمان سندرم روده تحریک پذیر و سایر بیماری‌های التهابی روده کمک گرفت.

خواص زردچوبه در کاهش کلسترول
خواص زردچوبه در کاهش کلسترول

خواص زردچوبه در کاهش کلسترول

در برخی از آزمایش‌ها گفته می‌شود کورکومین در کاهش استرس اکسیداتیو و درمان کلسترول بالا در انسان با داروی آتورواستاتین قابل مقایسه است.

با این حال، در برخی دیگر نتیجه گرفته‌اند که این ماده هیچ تأثیری بر کلسترول خون (چه از نوع LDL و چه نوع HDL) یا تری‌گلیسیرید ندارد.

تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد زردچوبه و کورکومین می‌تواند به کنترل کلسترول بالا کمک کند.

زردچوبه مسکن طبیعی درد

یکی از خواص بسیار ویژه و مقبول کورکومین در جوامع علمی، توانایی آن در کاهش درد است. مطالعات و بررسی‌های زیادی هم در حیوانات و هم در انسان انجام شده است. تمام آن‌ها بر این نکته تأکید دارند که کورکومین موجود در زردچوبه یک مسکن طبیعی برای کاهش درد است.

 • بهبود زخم و درد سوزش
 • بهبود درد بعد از عمل
 • کاهش ورم مفاصل ناشی از التهاب
 • کاهش درد نوروپاتیک
 • تسکین درد دهان مرتبط با فک و صورت
 • بهبود درد عصب سیاتیک
 • مسکن آرتروز و درد مفاصل
زردچوبه مسکن طبیعی درد
زردچوبه مسکن طبیعی درد

زردچوبه و سم‌زدایی

از خواص مهم زردچوبه توانایی آن در سم‌زدایی بدن است. بدن انسان هر روز در معرض سموم محیطی و رژیم‌های غذایی نامناسب قرار می‌گیرد. این مواد شیمیایی به طور کلی در بدن وجود ندارد و اغلب باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان همراه است.

مصرف زردچوبه به حمایت از کبد می‌آید و در سم‌زدایی بدن موثر است. همچنین با برخی از انواع مواد سرطان‌زا مقابله می‌کند. این فرایند به طور همزمان با خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی زردچوبه عمل خواهد کرد.

مضرات زردچوبه

زردچوبه ممکن است برای برخی افراد حساسیت داشته باشد. به ندرت بعضی از افراد واکنش‌های آلرژیک را به ویژه پس از قرار گرفتن در معرض پوست گزارش کرده‌اند. به طور معمول این حالت به شکل خارش پوست نمایان می‌شود.

مصرف زیاد و بی‌رویه زردچوبه می‌تواند حالت تهوع، اسهال، افزایش خطر خونریزی، انقباض بیش از حد کیسه صفرا، افت فشار خون، انقباضات رحمی در زنان باردار و افزایش قاعدگی را به همراه داشته باشد. اگر این علائم را داشتید، استفاده از زردچوبه را متوقف یا به پزشک مراجعه کنید.

مطالب وب‌سایت جالینو از معتبرترین منابع خارجی ترجمه می‌شود و جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. پیش از استفاده از این مطالب حتما با پزشک خود مشورت کنید.

منبع
draxe

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا