دمنوشنوشیدنی

دمنوش چیست؟

دمنوش، چای گیاهی بدون کافئین

دمنوش چیست؟ دمنوش یا چای گیاهی، یک نوشیدنی است که از گیاهان مختلف تهیه می‌شود. هر دمنوشی اثر متفاوتی در بدن دارد. هر کدام، مزایای منحصر به فردی برای سلامتی دارند. روش‌های گوناگونی برای تهیه دمنوش وجود دارد. برای این‌که بدانید دمنوش چیست و چه فوایدی دارد با جالینو همراه باشید. 

دمنوش چیست؟

به طور کلی می‌توان این چای‌های گیاهی را به وسیله‌ی جوشاندن گیاهان یا خیساندن آن‌ها در آب، آماده کنیم. دمنوش کافئین ندارد. دمنوش از نظر طرز تهیه به سه دسته‌ی جوشانده، خیسانده و دم‌کرده تقسیم می‌شود.

برای تهیه جوشانده گیاهی باید ۱۰ تا ۴۰ گرم از گیاه مورد نظر را در یک لیتر آب به مدت یک شب بخیسانید. سپس آن را بجوشانید تا زمانی که یک چهارم آب باقی بماند. این مقدار همان دمنوش مورد نظر است که به روش جوشاندن تهیه شده است. این روش بسیار قدیمی است و برای مقاصد درمانی ایده‌آل است.

روش خیسانده بسیار ساده است. در این شیوه از گرما استفاده نمی‌کنیم. ۱۰ تا ۲۰ گرم از گیاه مورد نظر را در ۲۵۰ میلی‌لیتر آب گرم مخلوط کرده و اجازه دهید به مدت یک شب یا ۱۲ ساعت خیس بخورد. سپس مایع را جدا کرده و تفاله را دور بریزید. این مایع همان دمنوش است. دمنوش با روش خیساندن خواص زیادی ندارد زیرا بسیاری از مواد مغذی گیاه در تفاله باقی می‌ماند.

بین روش دم‌کرده و جوشانده اندکی تفاوت وجود دارد. در این شیوه فقط گیاه در آب جوشانده می‌شود و دیگر نیازی نیست آب آن تبخیر شود. بیشتر دمنوش‌ها با همین روش آماده می‌شوند. به این ترتیب تمام مواد مغذی در این چای گیاهی باقی می‌ماند. برای تهیه این دمنوش، تنها کافی است مقداری از گیاه مورد نظر را در ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلی‌لیتر آب دَم کرده و میل کنید.

دمنوش

تهیه دمنوش به سبک هندی

مقداری از گیاه مورد نظر را در ۱۰۰ میلی‌لیتر آب بجوشانید. سپس ۱۰۰ میلی‌لیتر شیر گاو به همراه کمی شکر به آن اضافه کنید و دوباره بجوشانید. این روش در هندوستان برای آماده‌سازی تمام انواع چای کاربرد دارد.

بهترین روش برای تهیه دمنوش

مقداری از گیاه مورد نظر را (تازه یا خشک) به مدت ۳ تا ۱۲ ساعت در آب بخیسانید. سپس آن را در ۲۵۰ میلی‌لیتر آب بجوشانید. می‌توانید مقداری شکر یا عسل را هم به آن اضافه کنید. استفاده از عسل پیشنهاد می‌شود؛ اما آن را نباید در چای داغ اضافه کنید. هنگامی که دمنوش کمی خنک شد، عسل را با آن مخلوط کنید. این روش برای تمام چای‌های گیاهی قابل استفاده است.

از دمنوش یا چای گیاهی برای اهداف دارویی و درمانی در بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود. این نوشیدنی‌های گیاهی در چین و هند معروف هستند. دمنوش از چای سنتی متمایز است. چای‌های سنتی از جمله چای سیاه، چای سبز، چای زرد، چای سفید و چای اولانگ حاوی کافئین هستند.

فواید و خواص دمنوش

هر دمنوشی دارای ارزش دارویی منحصر به فرد و کاربردهای درمانی خاص خود است. به طور کلی، تمام چای‌های گیاهی محرک و آرام‌بخش هستند و باعث طراوت و تازگی می‌شوند. آن‌ها ذهن را آرام و استرس روانی را دور می‌کنند. دمنوش سرشار از آنتی اکسیدان است که سلول‌های تخریب شده را بازسازی می‌کند. علاوه بر این، باعث به تأخیر انداختن پیری پوست و جلوگیری از پیری زودرس می‌شوند.

بیشتر دمنوش‌ها برای برطرف کردن بیماری‌هایی همچون سردرد، سرماخوردگی، گلودرد، استرس و اضطراب روحی کاربرد دارند. اگر نمی‌خواهید نوشیدنی‌های کافئین‌دار یا چای بخورید، دمنوش انتخابی عالی برای شما به شمار می‌رود. دمنوش‌ها عاری از هرگونه کافئین هستند. این چای‌های گیاهی سلامتی را تقویت می‌کنند و برای آب‌رسانی به بدن مفید هستند.

دمنوش

دمنوش در زمان بارداری

به یاد داشته باشید که برخی از دمنوش‌ها نباید در دوران بارداری استفاده شوند. در زیر برخی از دمنوش‌های ممنوع در زمان بارداری نوشته شده اند:

در دوران بارداری، پیش از مصرف هر نوع دمنوش باید با پزشک خود مشورت کنید. لیست دمنوش‌های ممنوع ممکن است بیشتر باشد. بنابراین لطفا درباره‌ی هر دمنوشی به طور جداگانه تحقیق کنید.

مطالب وب‌سایت جالینو از معتبرترین منابع خارجی ترجمه می‌شود و جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. پیش از استفاده از این مطالب حتما با پزشک خود مشورت کنید.

منبع
AyurTimes

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه
بستن
دکمه بازگشت به بالا