سلامت

علائم ویروس کرونا و مقایسه آن با سایر ویروس‌ها

تب، سرفه و تنگی نفس از علائم اصلی کووید-۱۹

بیماری کووید-۱۹ همانند سایر ویروس‌های خانواده کرونا موجب بروز بیماری تنفسی می‌شود. علائم اصلی آن تب، سرفه و تنگی نفس است. با اطلاعات بیشتر در جالینو همراه باشید.

علائم ویروس کرونا

کووید-۱۹ هم مانند کروناویروس قبلی باعث بروز بیماری تنفسی می‌شود. علائم آن اغلب بر دستگاه تنفسی تأثیر می‌گذارد. بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در ایالات متحده (CDC)، علائم اصلی COVID-19 شامل تب، سرفه و تنگی نفس است.

اطلاعات موجود حاکی از آن است که ویروس کرونا می‌تواند موجب بروز علائم خفیف، مشابه علائم آنفولانزا و همچنین علائم شدیدتر شود. به نظر می‌رسد بیشتر بیماران دارای علائم خفیف هستند. حدود ۲۰ درصد به بیماری‌های شدیدتری از جمله ذات‌الریه، نارسایی تنفسی و در برخی موارد به مرگ منجر می‌شوند.

سازمان جهانی بهداشت در کنفرانس خبری خود در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۹۸ خاطر نشان کرد که آبریزش بینی نمی‌تواند نشانه ویروس کرونا باشد.

علائم ویروس کرونا
علائم ویروس کرونا

همچنین در توئیتر در پاسخ به این سوالات که «آیا ما آماده درمان بیماران حاد مبتلا به کووید-۱۹ هستیم؟ آیا بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها روش‌های مناسبی را برای پیشگیری و کنترل ویروس کرونا اتخاذ کرده‌اند؟ آیا مردم اطلاعات درستی دارند؟ آیا مردم می‌دانند که این بیماری چگونه به نظر می‌رسد؟

ویروس کرونا آبریزش بینی ندارد. کووید-۱۹ در ۹۰ درصد موارد شامل تب می‌شود و در ۷۰ درصد، سرفه خشک به همراه دارد. آیا ما آماده هستیم تا با استفاده از پیام‌های واضح و ساده که مردم بتوانند درک کنند، با شایعات و اطلاعات غلط مبارزه کنیم؟

دکتر ون کرکوو از سازمان جهانی بهداشت توضیح داد از آنجا که علائم COVID-19 می‌تواند بسیار عمومی باشد؛ تشخیص تفاوت بین آن و علائم سایر عفونت‌های تنفسی دشوار است.

متخصصان برای درک دقیق این‌که شخص با چه چیزی سروکار دارد، نمونه‌های ویروسی را آزمایش می‌کنند. در نهایت مشخص می‌شود که ساختار DNA ویروس با SARS-CoV-2 مطابقت دارد یا خیر.

وقتی شخصی به یک بیماری تنفسی مبتلا می‌شود؛ تشخیص نوع بیماری اگر غیرممکن نباشد، بسیار دشوار است. بنابراین ما به آزمایش‌های مولکولی اعتماد می‌کنیم.

مقایسه کووید-۱۹ با سایر ویروس‌ها

محققان انستیتوهای چین با استفاده از پیشرفته‌ترین ابزارهای تعیین توالی ژنوم، توانستند ساختار DNA کروناویروس جدید را شناسایی کنند.

نتیجه این بود که SARS-CoV-2 یا همان کووید-۱۹ مشابه دو نوع کروناویروس مرتبط با خفاش است. توالی ژنوم کووید-۱۹ تا ۸۸ درصد شبیه به ویروس‌های bat-SL-CoVZC45 و bat-SL-CoVZXC21 است.

طبق این مطالعات، DNA ویروس کرونا حدود ۷۹ درصد مشابه سارس و حدود ۵۰ درصد مشابه بیماری مرس است.

پنگولین مورچه‌خوار پولک پوست
پنگولین مورچه‌خوار پولک پوست

محققان چینی در چند روز گذشته اعلام کردند که پنگولین (نوعی مورچه‌خوار پولک پوست) می‌تواند باعث شیوع اولیه SARS-CoV-2 باشد. توالی ژنومی این جاندار حدود ۹۹ درصد مشابه ویروس کرونا کووید-۱۹ است.

نظر سایر متخصصان نیز در مورد این موضوع کماکان با شک و تردیدهایی همراه است.

مطالب وب‌سایت جالینو از معتبرترین منابع خارجی ترجمه می‌شود و جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. پیش از استفاده از این مطالب حتما با پزشک خود مشورت کنید.

منبع
MNT

مطالب مشابه

نظر ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا