خوارباردانه

مضرات سیاه دانه

سیاه دانه فواید بسیاری به همراه دارد اما در صورت استفاده بیش از حد می‌تواند خطراتی داشته باشد. بهتر است از مصرف بی‌رویه آن خودداری کرد. برای مطالعه مضرات سیاه دانه با جالینو همراه باشید.

در صورت استفاده از سیاه دانه به عنوان ادویه یا چاشنی مشکلی وجود نخواهد داشت. استفاده از سیاه دانه به مقدار معمول در مواد غذایی کاملا بی خطر است.

عوارض روغن سیاه دانه برای پوست

اگر قصد دارید از روغن سیاه دانه یا ژل آن به صورت موضعی بر روی پوست استفاده کنید، ابتدا با مقدار کمی تست کنید تا مطمئن شوید عارضه جانبی یا حساسیت ایجاد نکند.

سیاه دانه و ترکیبات آن می‌تواند بر لخته شدن خون تأثیر بگذارد. اگر از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می‌کنید، حتما پیش از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

اگر جراحی کرده‌اید از مصرف سیاه دانه بپرهیزید.
عوارض خطرناک سیاه دانه
عوارض خطرناک سیاه دانه

عوارض خطرناک سیاه دانه

هیچ دوز استانداردی برای سیاه دانه وجود ندارد. به عنوان مثال، دو گرم از این دانه فوق‌العاده به طور روزانه در مدت ۳ ماه اثرات آسم و فشار خون را کم کرده است.

افرادی که فشار خون پایین دارند، سیاه دانه را با احتیاط مصرف کنند یا پیش از آن با پزشک خود مشورت کنند. همچنین مصرف این ماده در طول شیمی درمانی ممکن است اثرات داروهای شیمی درمانی را مختل کند.

سیاه دانه فشار خون را بالا می‌برد؟

خیر سیاه دانه می‌تواند فشار خون را کاهش دهد. در واقع سیاه دانه برای افرادی که فشار خون پایین دارند به هیچ وجه مناسب نیست و باعث می‌شود فشار خون به شکلی خطرناک کم شود.

عوارض سیاه دانه در دیابت

سیاه دانه قند خون را در برخی افراد کاهش می‌دهد. در صورت ابتلا به دیابت و استفاده از سیاه دانه، قند خون خود را با دقت تحت کنترل داشته باشید.

عوارض سیاه دانه در بارداری

هرچند که تحقیقات نشان داده‌اند سیاه دانه را می‌توان با اطمینان در دوران بارداری مصرف کرد؛ مقدار زیاد آن می‌تواند انقباضات رحمی را کاهش دهد. بانوان باردار یا شیرده حتما در استفاده از سیاه دانه احتیاط کنند و در صورت امکان با پزشک خود مشورت کنند.

مضرات سیاه دانه
مضرات سیاه دانه

مضرات مصرف زیاد سیاه دانه

همان‌طور که اشاره شد از مصرف بی‌رویه سیاه دانه خودداری کنید. مصرف زیاد نه تنها در سیاه دانه بلکه سوء مصرف در هر ماده غذایی دیگری می‌تواند عوارض جانبی ثانویه را در بدن ایجاد کند.

عوارض سیاه دانه آسیاب شده

اگر سیاه دانه به صورت خام مصرف شود یا به مقدار کمی به عنوان طعم دهنده در غذاها استفاده شود، برای اغلب افراد ایمن است.

مضرات پودر سیاه دانه

پودر دانه سیاه آسیاب شده اگر در ظرف دربسته به دور از نور آفتاب نگهداری شود، تا حداکثر سه ماه می‌توان از آن استفاده کرد.

پودر سیاه دانه سمی است؟

پاسخ این سوال واضح است: خیر!

باید توجه داشت که کوبیدن سیاه دانه مضرات یا عوارض جانبی ندارد، اما سعی کنید هر زمان که نیاز بود آن را آسیاب کنید. به مدت طولانی نگهداری نشود.

مضرات روغن سیاه دانه

مدت زمان ۳ ماه نگهداری برای روغن سیاه دانه نیز صدق می‌کند. خوشبختانه سیاه دانه در کشور ما به راحتی یافت می‌شود. هم به صورت بسته‌بندی کارخانه‌ای و هم به صورت فله در عطاری‌ها موجود است.

سیاه دانه را مانند سایر ادویه‌های خود نگهداری کنید. آن را در ظروف دربسته و به دور از نور و گرما نگه دارید.

مضرات روغن سیاه دانه
مضرات روغن سیاه دانه

نکته مهم در هنگام خرید روغن سیاه دانه

پیش از خرید مطمئن شوید که ناخالصی نداشته باشد و هیچ ماده دیگری به آن افزوده نشده باشد.

سیاه دانه ممکن است باعث ایجاد علائم آلرژی یا حساسیت در برخی افراد شود. حتی ممکن است موجب ناراحتی معده، استفراغ یا یبوست شود. در بدترین حالت ممکن است خطر تشنج را افزایش دهد.

عوارض سیاه دانه برای کودکان

سیاه دانه یا روغن آن برای کودکان اگر کوتاه مدت و به مقدار توصیه شده مصرف شود، ایمن و بی خطر است.

نکات مهم در استفاده از روغن سیاه دانه

افرادی که دارو مصرف می‌کنند حتما قبل از استفاده از مکمل‌های گیاهی مانند روغن سیاه دانه با پزشک خود مشورت کنند. هرگز نباید بدون اطلاع پزشک مصرف دارو را قطع کرد.

مراقب باشید تا روغن با چشم، بینی یا سایر قسمت‌های حساس بدن در تماس نباشد.

بلع روغن دانه سیاه به مقدار زیاد می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی مانند ناراحتی معده، یبوست یا استفراغ شود.

همیشه از روغن سیاه دانه ارگانیک و باکیفیت استفاده کنید که خلوص صد درصد داشته باشد.

مطالب وب‌سایت جالینو از معتبرترین منابع خارجی ترجمه می‌شود و جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. پیش از استفاده از این مطالب حتما با پزشک خود مشورت کنید.

منبع
WebMDMNTRxList

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه
بستن
دکمه بازگشت به بالا