سلامت

ویروس کرونا چگونه سرایت می‌کند؟

ویروس کرونا در مجاری تنفسی مانند بینی و ریه متمرکز می‌شود

شیوع بیماری کووید-۱۹ ابتدا از ووهان چین و سپس به تمام نقاط جهان منتشر شد. در ادامه با انتقال بین افراد جامعه به اپیدمی تبدیل شد. ویروس کرونا می‌تواند از طریق قطرات بینی یا دهان به شخص دیگری منتقل شود. در ادامه با جالینو همراه باشید.

ویروس کرونا چگونه سرایت می‌کند؟

هرچند که به احتمال زیاد منشاء ویروس کرونا از یک حیوان است، اما می‌تواند از یک فرد به فرد دیگر سرایت کند. با این حال برخی از سؤالات در مورد انتقال آن بی پاسخ مانده اند.

به گفته سخنگوی سازمان جهانی بهداشت، محققین هنوز در حال مطالعه پارامترهای دقیق انتقال کروناویروس از انسان به انسان هستند.

شیوع بیماری ابتدا در ووهان چین از قرار گرفتن افراد در معرض یک منشاء که به احتمال زیاد یک حیوان است، اتفاق افتاد. اما در ادامه با انتقال بین افراد جامعه به اپیدمی تبدیل شد. انتقال ویروس کووید-۱۹ مانند سایر کروناویروس‌ها از طریق مسیر تنفسی انجام می‌شود. ویروس در مجاری تنفسی مانند بینی و ریه متمرکز می‌شود و می‌تواند از طریق قطرات بینی یا دهان به شخص دیگری منتقل شود.

همچنین اضافه کرد که ما به تجزیه و تحلیل بیشتری در مورد داده‌های اپیدمیولوژیک برای درک کامل انتقال و نحوه آلودگی افراد نیاز داریم.

ویروس کرونا چگونه سرایت می‌کند؟
ویروس کرونا چگونه سرایت می‌کند؟

افراد ناقل ویروس

دکتر ون کرکوو، مشاور سازمان چهانی بهداشت هم در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد:

اکنون می‌دانیم که هم مبتلایان با علائم شدید و هم مبتلایان با علائم خفیف می‌توانند ویروس کرونا را به سایر افراد منتقل کنند. هرچه علائم شدیدتر باشد، احتمال انتقال آن نیز بیشتر است.

سازمان جهانی بهداشت در قسمتی از گزارش خود اعلام می‌کند که ریسک ابتلا به کووید-۱۹ از فرد فاقد علائم بیماری، پایین است. با این حال بسیاری از افراد مبتلا به COVID-19 فقط علائم خفیف را تجربه می‌کنند.

ویروس کرونا می‌تواند از فردی که فقط سرفه خفیف دارد و در عین حال احساس بیماری نمی‌کند، به سایر افراد منتقل شود.

نحوه انتقال و سرایت ویروس کرونا
نحوه انتقال و سرایت ویروس کرونا

در مصاحبه‌ای دیگر نیز اعلام شد بر اساس داده‌هایی که از متخصصان چینی دریافت شده است، دوره نهفتگی کروناویروس جدید بین ۵ تا ۶ روز است. یعنی حدود ۵ تا ۶ روز طول می‌کشد تا علائم بیماری در فرد بیمار نمایان شود.

هرچند که پیش از این WHO یا سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که دوره نهفتگی کووید-۱۹ بین ۱ تا ۱۴ روز ادامه دارد. اما بخش پرسش و پاسخ آن نشان می‌دهد که مدت زمان نهفتگی حدود ۵ روز است.

مطالب وب‌سایت جالینو از معتبرترین منابع خارجی ترجمه می‌شود و جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. پیش از استفاده از این مطالب حتما با پزشک خود مشورت کنید.

منبع
MNT

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا